BIK – jak działa, jak sprawdzić swój raport 7

Czym jest BIKBiK, bo właśnie pod takim to skrótem jest znane Biuro Informacji Kredytowej, często mylnie jest utożsamiane z jakąś „czarną listą naszych długów”. Tymczasem, powstałe w 1997 roku Biuro prowadzi rejestr wszystkich naszych zobowiązań. Obraca ono danymi zarówno o złej jak i dobrej sytuacji kredytowej nas konsumentów i podmiotów gospodarczych.

Jak to wszystko działa?

BiK działa na zasadzie wzajemności. Banki i instytucje poza bankowe sukcesywnie przekazują informacje do bazy danych już od momentu złożenia wniosku kredytowego.

O tym jak spłacane jest zobowiązanie Biuro informowane jest co miesiąc. W zamian za to instytucje finansowe mogą występować z zapytaniem do BiK o scoring i historię kredytową swoich obecnych lub nawet tylko potencjalnych klientów.

W ten sposób są w stanie przygotować portfel produktów skrojony na miarę ich potrzeb. To bezcenna możliwość w dobie rozwoju private banking.

BiK nie jest wrogiem konsumenta.

Blisko 7 mln osób może poszczycić się opinią solidnego płatnika i kredytobiorcy rzecz jasna. By promować uczciwe spłacanie zobowiązań finansowych Biuro uruchomiło program partnerski BiK Pass. W ramach tego programu można także ubiegać się o certyfikat rzetelności.

Konsumenci, którzy legitymują się najwyższym scoringiem, a więc 5 gwiazdkami mogą liczyć na preferencyjne warunki kredytów i lokat. Na razie w przedsięwzięciu biorą udział BGŻ i Getin Bank, jednak zapewne wkrótce do programu przystąpią inne banki. Certyfikat rzetelności można wygenerować dla siebie w systemie.

A jeśli nie jesteś pewien ile masz gwiazdek…

Możesz wystąpić o raport BiK. Standardowo raport jest płatny, jego cena to 36 zł, ale możemy założyć sobie w BiK Konto Próbne i wtedy przez 60 dni mamy prawo wygenerować jeden raport bezpłatny i jeden raport BiK Pass ze scoringiem.

Co zawiera taki raport? Bardzo wiele przydatnych informacji zwłaszcza jeśli chcemy ubiegać się o poważne kredytowanie, przykładowo kredyt hipoteczny. Profil kredytowy Plus da nam pełny dostęp do naszej historii kredytowej uwzględniając

 • zestawienie rachunków kredytowych
 • tabele zobowiązań przeterminowanych
 • podsumowanie spłacanych kredytów

Raport jest więc również gotowym rozwiązaniem na to, jak sprawdzić czy ktoś nie zaciągnął na nas kredytu. Częsta bolączka tych, którzy utracili dowód osobisty.

Jak wystąpić o raport BiK?

Wystarczy założyć Konto Próbne i wystąpić o Raport drogą elektroniczną oczywiście za pośrednictwem strony www.bik.pl

Życzymy wszystkim 5 gwiazdek.

7 thoughts on “BIK – jak działa, jak sprawdzić swój raport

 1. Reply elka paź 23,2014 12:17 pm

  Witam potrzebuje pozyczki w kwocie 3000 zł ale jestem w bazach bik krd i big, czy mogę się ubiegać ?

 2. Reply alicja lut 24,2015 12:15 pm

  prosze o wiadomść czy moge uzyskać 5000tys pozyczki,jestem na zasiłku
  pielegnacyjnym.dziekuje

 3. Reply Maryyna maj 27,2015 5:35 pm

  Potrzebuje na szybko 5000zl jak mam sie ubiegac o taka pizyczke

 4. Reply angie sie 15,2015 3:43 pm

  witam potrzebuje 4000 na 24 mce bez bik bo ma slaba zdolnosc

 5. Reply Wioletta lis 28,2015 11:31 pm

  Dzień dobry potrzebuje pożyczyć 10.000 na okres 48 miesięcy bez biku bo nie mam zdolności kredytowej czy ktoś może mi pomóc z góry dziękuję

 6. Reply Autor12 wrz 1,2016 1:41 pm

  Jeden z nielicznych artykułów które dokładnie opisują instytucje jaka jest Bik rzeczowo i konkretnie . Ne wiedziałem ze można sprawdzić swój BIK

 7. Reply karolkaa gru 15,2016 12:56 pm

  Witam
  Potrzebuję pożyczki na kwote 9 tys zł. Widnieje w BIK

Leave a Reply